Dlaczego warto mieć firanki w oknach

Firanki do pokoju to element nie tylko dekoracyjny, służą także do ochrony przed wścibskim wzrokiem przechodniów. Przede wszystkim poprawiają estetykę wnętrza i chronią przed promieniami słonecznymi. Od zawsze cieszą się powodzeniem, choć zaczynają być zastępowane przez rolety okienne takie jak dzień i noc lub rzymskie. Firany można wieszać w domach, ale także i biurach.

Jak dobrać firanki do wnętrza?

Firanki do pokoju są dostępne w ogromnej gamie kolorystycznej i można znaleźć wiele stylów. Bogato zdobione kojarzą się z wizytą u babci, a gładkie pasują do nowoczesnych wnętrz. Tak duża ilość możliwości trafia w gust praktycznie każdego klienta.

-Jasne firanki rozświetlają pomieszczenie i optycznie je powiększają.

-Jasne z kolorowymi wstawkami nadają się do pokojów dziecięcych.

-Ciemne dodają powagi całemu pomieszczeniu i pasują bardziej do wysokich industrialnych mieszkań.

-Gładkie firanki najlepiej będą komponować się ze wzorzystymi zasłonami, które można finezyjnie upinać.

-Firany zdobione będą świetnie pasować do zasłon kolorowych lub z geometrycznymi wzorami.

-Krótkie idealnie nadają się do kuchni, gdzie nie będą przeszkadzać podczas gotowania, a jednocześnie okno będzie udekorowane.

-Długie świetnie wyglądają w salonie, gdzie okna często sięgają samej ziemi.

Zalety firanek

Firanki można łatwo zawiesić, zdjąć i uprać, dlatego są tak popularne. Nie sprawiają problemu gospodyniom domowym, a po ich praniu w całym domu unosi się świeży, piękny zapach.

Firany dzięki swojej strukturze można łatwo wkomponować w każde okno. Im więcej materiału zostanie użyte do uszycia firany tym więcej falban i zakładek będzie zdobiło wnętrze. Są szyte często na taśmie, dzięki której można firankę poszerzyć lub zwęzić, by idealnie dopasować do okna.

Wraz z zasłonami stanowią całość dekoracji. Niezależnie jaki rodzaj firan będzie zdobił okno, każda będzie spełniała swoje funkcje.

W ostatnich latach domy i mieszkania mają coraz większe okna, ludzie uwielbiają, gdy naturalne światło wpada do środka jednak, gdy słońce świeci zbyt mocno firanki są najlepszym rozwiązaniem. Nie zamykają dostępu do światła, tylko je delikatnie filtrują dzięki czemu nie razi w oczy. Ich transparentność jest ogromną zaletą.

Każdy architekt przedstawiając projekt ekskluzywnego wnętrza umieszcza w nim piękne firany i zasłony. Pokój staje się wtedy o wiele przytulniejszy i wygląda niesamowicie.

Materiały, z których są wykonane firanki są trwałe, dlatego ta dekoracja okna może posłużyć wiele lat.