Jakie firanki do pokoju wybrać

Firanki to dla większości osób obowiązkowy element wystroju pomieszczeń. Nie ma się temu co dziwić, bo są one zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne pod względem wizualnym. Trzeba jednak wiedzieć, czym kierować się przy wyborze firanek do pokoju. Wówczas na pewno uda nam się dokonać w pełni satysfakcjonującego nas zakupu.

Rodzaj pomieszczenia ma znaczenie

Firanki do pokoju można znaleźć zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. Zanim jednak dokonamy ostatecznego wyboru, trzeba zastanowić się nad tym, na jakim efekcie nam zależy. Czy chcemy jedynie uzupełnić wystrój wnętrza, czy może pragniemy, aby firanki dodały mu charakteru? Ważne jest bez wątpienia samo pomieszczenie, do którego poszukujemy firan. Inne firanki mogą przecież pasować do salonu, a inne do pokoju jadalnego. Warto zwrócić uwagę na okna, które znajdują się w danym pomieszczeniu. Im więcej światła przez nie wpada, tym dłuższe mogą być firanki. Jeśli jednak do pokoju wpada stosunkowo niewiele światła, długie firany z grubego materiału mogą nie być zbyt trafionym wyborem. Najważniejsze jest bez wątpienia to, aby firanki nam się podobały. Postarajmy się więc przeglądać oferty do momentu, w którym stwierdzimy że znaleźliśmy firanki idealne. 

Zwróć uwagę na kolor i długość

Przy wyborze firanek do pokoju, bez wątpienia należy zwracać swoją uwagę na to, jaką mają one długość. Jak już wspomniano wyżej, przy wyborze długości należy zwracać uwagę na to, jak wiele światła słonecznego wpada do konkretnego pomieszczenia. Na tym jednak nie koniec. Długie, sięgające podłogi firanki uchodzą za bardzo eleganckie i szykowne. Nadadzą się przede wszystkim do salonów urządzonych w stylu nowoczesnym. Krótkie firanki będą zaś świetne do pokojów w stylu rustykalnym. Wybierając firanki do nowoczesnego pokoju, na pewno należy zwrócić uwagę także na ich kolor. Nie sposób ukryć, że nadal najpopularniejsze są jasne firany. Wiele osób stawia na biel, ecru czy delikatny beż. Niemniej jednak, niektórym osobom do gustu mogą przypaść firanki w kolorze pastelowego różu czy fioletu. Bardzo istotny jest także sam materiał, z którego są wykonane firany. Niektórzy preferują gładkie faktury, a inni bogato zdobione. Ważne jest to, aby firany były dla nas atrakcyjne pod względem wizualnym. Nie sposób ukryć, że firanki są dość drogie. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby kupić firankę atrakcyjną cenowo, jak i jakościowo, musimy przejrzeć różne oferty. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy właśnie taką, której szukaliśmy.