Na co zwrócić uwagę wybierając firanki

Zaraz obok zasłon firanki to najczęściej wybierana ozdoba okna. Wybór materiałów, wzorów, długości czy sposobów zawieszenia jest spory. W każdym pomieszczeniu trzeba zwrócić uwagę na coś innego. Długie eleganckie firany raczej nie sprawdzą się w kuchni. Z kolei te wybierane do sypialni oprócz funkcji ozdobnej mają też za zadanie zapewnić trochę prywatności. Jest więc wiele czynników, które pomogą zdecydować o wyborze konkretnej firanki.

Materiał na firanki

Firany wykonane są z delikatnych materiałów takich jak organza, tiul, woal albo koronka. Firanki do pokoju (popularne) gościnnego koniecznie muszą być dobrane do zasłon. Najlepiej sprawdzą się gładkie materiały albo te z delikatnym wzorem. Koronkowe firany dobrze wyglądają w klasycznych wnętrzach ze starymi, drewnianymi meblami. Z kolei w kuchni można pozwolić sobie na większą ilość wzorków lub kolorów.

Odpowiednia długość firan

Jeśli w oknach wiszą zasłony, firany powinny być od nich krótsze od około 2 cm. Można też zrobić je równej długości, ale w praktyce jest to dość trudne do osiągnięcia. Dzieje się tak dlatego, że mało który materiał jest idealnie równy. Szyjąc firany i zasłony na jedną długość bardzo łatwo zauważyć niedoskonałości, które tracą się, gdy firany są zwyczajnie nieco krótsze. Firanki do pokoju mogą sięgać samej ziemi. Doda to wnętrzu elegancji. Takie długie firanki w odcieniach bieli optycznie powiększą pomieszczenie. W kuchniach i łazienkach najlepiej sprawdzą się firany sięgające parapetu. W pokojach dziecięcych również lepiej sprawdzi się krótsza ozdoba okna.

Sposób zawieszenia firanek

Ważną rzeczą jest wybór sposobu montażu firany. Zależy on m.in. od tego, czy do dyspozycji jest szyna czy karnisz. Na szynach można zaczepić firanę o klasyczne żabki. Najwygodniej jeśli będzie ona uszyta na taśmie marszczącej, dzięki czemu samo zakładanie firany będzie o wiele prostsze. Posiadając karnisz możliwości jest więcej:

– firany na szelkach;

– firany na przelotkach (kółkach);

– firany z tunelem.

Firanki do salonu mogą być zawieszone na tunelu. Jeśli jednak mają zasłaniać okno balkonowe, lepiej sprawdzą się szelki albo przelotki, ponieważ będzie je można w razie potrzeby swobodnie przesuwać. W małych kuchniach i łazienkach można powiesić delikatne zazdroski na haczykach, jeśli nie ma miejsca na standardowy karnisz.

W sklepach jest duży wybór gotowych firanek. Nieraz można też skorzystać z usług krawcowej współpracującej ze sklepem i skrócić firanki w zależności od potrzeb. Mając okna niestandardowych rozmiarów, warto pomyśleć o uszyciu firan na wymiar.